top of page

Čínské jaro

Víte, co se dělo minulý týden v Číně? Stávkovalo se. Více než 5 000 dělníku a dělnic pracujících v továrně na boty vyšlo do ulic a dalo najevo svůj nesouhlas s pracovními podmínkami.Pracovníci čínské továrny vyrábějící boty pro Nike, Kenneth Cole, Burberry, Prada, Timberland a další prestižní značky vyšli do ulic. Více než 5000 jich svým protestem minulý  týden požadovalo zlepšení pracovních podmínek a finanční příspěvky na bydlení. Na ty by měli mít zaměstnanci továrny nárok, avšak některým z nich nebyly vyplaceny už po dobu několika let.

Stella Shoe Co. je jednou z mnoha továren jihočínského města Dongguan. Protesty zde vypukly v neděli, ale až v úterý dosáhly počty dělníků v ulicích do řádu tisíců. Protest si postupně získal pozornost zahraničních médií včetně agentury Reuters.

Proti demonstrujícím zasáhla pořádková policie se psy a ti se po několika dnech protestů vrátili ve středu opět do práce. Podařilo se však zahájit vyjednávání s vedením továrny, které probíhá dodnes.

Podle organizace China Labor Watch byli někteří z protestujících zraněni policejními psi nebo auty. Účty za jejich ošetření pak nemocnice poslala demonstrantům k proplacení.

Oděvní značky, pro něž továrna vyrábí se k situaci nevyjádřily.

Reuters uvádí, že duben 2014 byl měsícem největších protestů dělníků za poslední desítky let. Do ulic se před rokem vydalo více než 40 000 zaměstnanců továren. Třeba byla Stella Shoe Co. zahájením stávkovacího měsíce i letos.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page