top of page

Jak být v létě fér

Z TukTuki oblečení můžete sestavit svůj férový model do města či na lehkou vycházku. Jak se ale zodpovědně vybavit na túru do hor nebo na pár dní v přírodě? Po chvilce hledání jsem zjistila, že to skutečně jde a že nabídka českého internetu není tak zoufale omezená, jako to na první klik vypadá.


Ahinsa Shoes

Co si budeme povídat, abychom žili stoprocentně udržitelně, měli bychom sedět doma a nezatěžovat planetu zbytečnými zplodinami z letadel či aut. Když už vás ale léto táhne do dálek, můžete svou ekologickou stopu snížit aspoň vhodným výběrem vybavení na cesty. Pokud staré dobré kousky z minulých let vypovídají službu, možná vám při výběru těch nových pomohou následující tipy:

Fanouškům českých značek může při výběru sportovního oblečení pomoci průzkum organizace NaZemi. Ten zmapoval, jak se čeští výrobci staví k problematice pracovních podmínek ve výrobě, a nakolik je jejich produkce transparentní. Jako vítězové vyšly z průzkumu značky Direct Alpine a Alpine Pro. Ty uveřejňují na svých stránkách etický kodex upravující podmínky ve výrobě a jejich dodržování pravidelně kontrolují. Obě značky vyrábějí sportovní oblečení pro muže, ženy i děti, které se hodí pro volný čas i do hor či na lezení.

Ti, kterým nevadí nakupovat u zahraničních firem, mají výběr sportovního vybavení širší. Nakoupit můžou například u pramatky fair trade oblečení, americké značky prAna.  Tato firma byla vůbec prvním fair trade certifikovaným výrobcem oblečení. I když ne všechny produkty prAna mají fair trade certifikaci, firma o dodržování dobrých pracovních podmínek dbá a v současnosti usiluje o vytvoření vlastního dodavatelského řetězce fungujícího podle pravidel fair trade. Výrobky prAna seženete například v e-shopu Mates nebo v obchodech Rock Point. Ty nabízí mimo jiné také fair trade prAna plavky.

Pokud sháníte kromě oblečení také jiné sportovní vybavení, můžete svého zodpovědného výrobce najít například na webu Fair Wear Foundation. Tato organizace zveřejňuje značky, které dodržují osm stanovených standardů. Na českém trhu jsou z nich dostupné například sportovní výrobky  Mammut a Jack Wolfskin.  Požadavky, které na výrobce klade Fair Wear Foundation, se prakticky shodují se standardy fair trade. Nevyžaduje se pouze vyplácení tzv. sociálního příplatku, který slouží pro osobní či komunitní rozvoj fair trade producentů. 

Myslete taky na svoje nohy. Barefootové boty, tedy takové, ve kterých se budete cítit jako naboso, nabízí česká značka Ahinsa Shoes. Boty jsou vyráběny v České republice, kontrolován je také původ materiálu i způsob dopravy. Na tábor, chatu i deštivou procházku městem se hodí také pořádné holínky. Designové, a navíc vyrobené na Slovensku z přírodního kaučuku seženete v obchodě Bio šatník.

No a co ještě? Pro horké letní dny je nezbytností opalovací krém, pro večery u vody zase repelent. I tyto drobnosti se dají sehnat od značek šetrných k lidem i přírodě. Ekologické repelenty nabízí například e-shop Biooo, pomůcky pro slunění zase Férová móda nebo Organic Time.

Pro opravdové fajnšmekry je tu také (na českém trhu zřejmě jediná) certifikovaná sportovní pomůcka – fair trade balón z přírodního kaučuku.

Užívejte léto do sytosti, ať už jsou vaše plány jakékoliv. Pokud vás nečeká zrovna horský přechod, nezapomeňte taky na parádní letní šaty z ghanské organizace Global Mamas nebo nová letní tílka z Kambodži,  která najdete na TukTuki.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page