top of page

Krásný Den Země

Google mi napověděl, že se dneska slaví Den Země. I když to na první pohled nevypadá, oblečení má se stavem naší planety mnoho společného. Chcete vědět proč?

Výroba oděvů je totiž druhým největším zdrojem znečištění na naší planetě, poráží ji pouze ropný průmysl. Obrovskou zátěží pro životní prostředí je už pěstování bavlny. Při něm je potřeba velké množství vody i nejrůznějších chemických látek ochraňujících rostlinu proti škůdcům a sloužících jako hnojivo. Pěstování bavlny je považováno za vůbec nejchemizovanější odvětví zemědělství na světě. Další dávku chemie dostane textilie během barvení. Textilní barviva využívaná obsahují například nonylfenol, toxickou látku, jejíž použití je v Evropské unii zakázané. Barviva jsou pak, často bez jakékoliv úpravy, vypouštěna do řek a moří. I při barvení je navíc potřeba obrovské množství vody. Odhaduje se, že ročně je jí za tímto účelem využito asi dva biliony litrů. Je také docela možné, že jednotlivé kousky našeho oblečení se během cesty za námi pěkně projely. Materiál i drobné komponenty putují z různých míst planety do oděvních továren, zde jsou zkompletovány a opět vyráží do celého světa. Nákladní lodě, které oblečení dopravují, při tom nejsou žádní ekologičtí svatoušci. Jediná z nich za rok vyprodukuje asi tolik škodlivin jako 50 milionů aut.

Patetické lamentování ale není na místě. Existuje totiž mnoho pro planetu přátelštějších alternativ. Některé z nich najdete i u TukTuki.

Světově známými hvězdami v oboru ekologické módy jsou kambodžští tonlé. Ti k výrobě svých textilních kousků používají pouze odpadní látky, které barví k přírodě šetrnými barvami. Při navrhování střihů myslí designéři na to, aby při stříhání vznikalo minimum odpadu, a odstřižky látek jsou používány k výrobě dalších oděvních doplňků. Tonlé proto při své výrobě neprodukuje vůbec žádný odpad. Díky tomuto přístupu firma ročně znovu využije téměř 10 000 kg textilu a ušetří miliony litrů vody.
Odpadní látky z oděvních továren používá i kambodžská organizace Sak Saum. Například Mayamiko z Malawi zase četně využívají organickou bavlnu, která narozdíl od té konvenční, neobsahuje chemikálie. A to chcete.

Aby se naše Země měla fajn, je ale hlavně třeba vybírat módu s rozvahou a nenakupovat módní kousky, které skončí po pár nošeních na skládce.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page