top of page

Tajemství bambuckého másla

Aktualizováno: 24. 8. 2022

Ghanská organizace Global Mamas představila před nedávnem nový produkt – Global Beauty Butter. Toto bambucké máslo bylo dovedeno do dokonalosti ve spolupráci s paní Ele Agbe, průkopnicí v oblasti kosmetiky z bambuckého másla v Ghaně, a s blogem Beauty Lies Truth, fanouškem všeho udržitelného, zeleného a férového.Bambucké máslo je všeobecné uznávaným zkrášlovadlem vyživujícím pokožku a bojujícím proti vráskám. Bambucké máslo od Global Mamas je získáváno v severní části Ghany. Tento region je chudší a méně rozvinutý, než pobřežní oblasti země, kde leží většina dílen a kanceláří organizace.

Bambucké máslo vzniká z jader ořechů máslovníku afrického (neboli karité). Tento strom je vcelku nenáročný a často tak roste volně v africké divočině. Strom začíná rodit po 15 – 20 letech života, výsadba stromů a jejich udržování je proto investicí do budoucna.

Plody velikosti švestek s tvrdou skořápkou v sobě ukrývají vzácná jádra. Získat z nich surové bambucké máslo je náročným procesem trvajících několik desítek hodin. Jádra jsou nejprve sušena na slunci, postupně zahřívána a drcena na prášek. Ten je pak míchán s vodou, zahříván. Ze vzniklého oleje pak krystalizuje bambucké máslo. Poslední kroj výroby je přitom prý nejnáročnější – zkušené producentky musí zvolit tu správnou teplotu i poměr vody a prášku.

No koukejte na tu alchymii:


Organizace Global Mamas chtěla podpořit pracovnice sbírající a zpracovávající ořechy stromu karité. V nedávné době proto spustila fond Shea Helps Empower (SHE) podporující malé projekty řízené komunitami věnujícími se sběru a zpracování bambuckého másla.

Peníze do fondu putují přímo z peněz utržených za prodej bambuckého másla. Asi 30 % z peněz, které za máslo (v e-shopu TukTuki) zaplatíte, putuje na projekty podporované fondem SHE. Ženy pracující v dílně zpracovávající máslo mají jasně stanovené priority: zavést si do dílny elektřinu, opravit střechu a postavit zeď, která zvýší jejich bezpečí v práci.

Bambucké máslo je vůbec prvním produktem Global Mamas, jehož všechny komponenty pochází z Ghany. Kromě lokálního bambuckého másla obsahuje výrobek jen esenciální oleje ze sociálního podniku  Ghana Permaculture Institute. A dokonce i krabička z recyklovatelného plastu byla vyrobena v Ghaně.

Bambucká másla a mýdla vyrobená z nich najdete v kategorii Kosmetika.


Více informací o zero waste kosmetice najdete například tady.
0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page