top of page

Global Mamas

Nádherné pestrobarevné šaty a čelenky pochází z afrického družstva Global Mamas.

Organizace Global Mamas sídlí v Ghaně, zemi ležící v západní Africe, pro níž je charakteristický především vývoz zlata a kakaa.
Organizace Global Mamas zaměstnává chudé africké ženy a umožňuje jim tak získat výdělky potřebné pro zajištění důstojného života pro ně i jejich rodiny. Zaměstnávání žen má v Africe velký význam. Právě ženy jsou ekonomickými hlavami domácnosti a své výdělky ve většině případů investují do vzdělávání, zdravotní péče a vlastních podnikatelských aktivit.

Global Mamas vznikly v roce 2003 jako šestičlenné družstvo žen, které se odhodlaně pustily do řemeslné výroby, aby tak vydělaly peníze na školní docházku svých dětí. V současnosti organizace zaměstnává stovky ghanských žen. Ty pracují v celkem devíti dílnách v různých regionech Ghany. Tři z těchto dílen se věnují šití a batice, další pak tkaní, práci s korálky a výrobě mýdel. Postupně si organizace získala podporu především severoamerických partnerů, kteří jsou v současné době největším odběratelem výrobků z dílen Global Mamas.

Družstvo je členem World Fair Trade Organization, která zajišťuje pravidelnou kontrolu standardů Fair Trade ve všech zapojených dílnách. 

Šaty vyrobené v Global Mamas vznikají tradiční technikou africké batiky. Pomocí ručně vyřezávaných tiskátek je na látku nanášen horký vosk. Po opakovaném namáčení do barvy se vosk rozpouští a místo zůstává bílé, pouze s charakteristickými "prasklinkami" tam, kde vosk popraskal. Batika je typickým africkým řemeslem předávaným po generace v rámci jednotlivých rodin a komunit. Každý region má své osobité styly barvení, typické ornamenty a barvy. Využíváním tradičních technik tedy Global Mamas podporují také zachování tohoto jedinečného řemesla.

Více o organizaci Global Mamas najdete na www.globalmamas.com

bottom of page